18. decembra 2018 SEO24 Mastermind

Google a indexácia

Prečo Google nesprávne indexuje môj obsah?

SEO Google indexovanieSkôr ako môže spoločnosť Google zaradiť váš obsah, musí ho objaviť, povoliť, vyhodnotiť a indexovať. Ak sa niektorý z týchto procesov pokazí, môžete zistiť, že sa vaše stránky nezobrazujú vo výsledkoch vyhľadávania.

Väčšinu času sa môžete spoľahnúť na to, že spoločnosť Google správne indexuje váš obsah, a to sama osebe. Koniec koncov, tento proces je jednou zo základných častí toho, čo je Google a robí.

Jednoduché uvedenie obsahu online nie je vždy dostatočné.

Ak máte technické problémy, nekvalitný obsah alebo nesprávne ovládacie prvky indexovania, môžete sa počas týchto procesov zisťovania objaviť vysoko, ale vyhodnotenie a indexovanie sa môže zhoršiť.

Objavenie vašej stránky

Na indexovanie stránky musí byť Google schopný ju nájsť. To znamená, že k nej má odkaz niekde. Či už z iných indexovaných stránok v rovnakej lokalite, alebo z iných stránok.

V závislosti od relevantnosti a kvality miest, z ktorých je prepojená, môže trvať nejaký čas, kým spoločnosť Google naplánuje sledovanie týchto odkazov a vyhľadanie vašich stránok.

To tiež znamená, že stránka nemôže byť „skrytá“ – čo môže napríklad znamenať, že obsah je chránený heslom, zablokovaný prostredníctvom súboru robots.txt alebo dostupný len pre používateľov v určitých krajinách.

Hodnotenie vašich stránok Googlom

Keď spoločnosť Google objaví stránku, bude obsah prehľadávať (vrátane kódu HTML a súvisiacich aktív) na posúdenie kvality a relevantnosti.

Počas tohto procesu existuje veľa vecí, ktoré môžu mať za následok, že spoločnosť Google nehodlá indexovať stránku. Zahŕňajú:

  • Ak zistí, že obsah stránky je „nízkej kvality“. Napríklad, ak existuje veľmi nízky počet slov, alebo ak je obsah blízky / priamy duplikát inej stránky. Môžu sa ignorovať aj stránky „nadmerne optimalizované“ alebo „spam stránky“.
  • Ak zistí na stránke špecifické pokyny na indexovanie (napríklad značka meta roboty alebo kanonická značka URL, ktorá ukazuje na inú stránku). Spoločnosť Google v prípadoch, ako je tento, rozhodne o tom, či má dodržiavať pokyny, ale je pravdepodobné, že sa rozhodne, že túto stránku nezahrnie.
  • Keď nemôže zobraziť / pristupovať k obsahu. V prípade webových stránok, ktoré sa značne spoliehajú na JavaScript, alebo tie, ktoré majú obsah v zložitých alebo neštandardných spôsoboch, spoločnosť Google pravdepodobne nebude môcť prehľadávať obsah stránky. Možno, že pokiaľ ide o to, je to prázdna (alebo nízko kvalitná) stránka.
  • Keď musí spracovávať rozsiahly JavaScript, môže spoločnosť Google naplánovať indexový prehľadávač na ďalšie spracovanie, aby mohol kopať hlbšie, a to predtým, než sa rozhodne, či sa má indexovať alebo nie. Tento čas sa môže značne líšiť, a to na základe zdrojov spoločnosti Google a ich uprednostňovania vašich stránok.

Indexovanie www stránok

Ak ste úspešne absolvovali všetky tieto testy, váš obsah by mal byť úspešne indexovaný a mal by sa objaviť, keď ho vyhľadáte.

TIP: Skúste vykonať vyhľadávanie na stránkach v službe Google (napr. Stránky: https://www.example.com/example-page/) a zistite, či bola konkrétna adresa URL zahrnutá do indexu).

Majte na pamäti, že akonáhle je stránka v indexe, to neznamená, že tam zostane navždy! Spoločnosť Google opakovane indexovo prehľadáva a prehodnocuje obsah, takže ak vaša kvalita klesne, alebo ak ste náhodou zabránili spoločnosti Google vyhodnocovať obsah, môže sa vaša stránka dostať z indexu.